פרילנסר/עצמאי? נעים להכיר: מס ערך מוסף (מע"מ)!.

  1. דף הבית
  2. טיפים למעסיקים
  3. פרטי כתבה

מערכת "לשירותך"

היי פרילנסרים יקרים , עצמאיים תותחים מעסיקים מכובדים 😉 מה שלומכם? , שמחים שבאתם לקרוא עוד כתבה (או פוסט או מאמר You Name It..) והפעם : אחד הגופים שתצטרכו להכיר בתור עצמאיים ובטוח ששמעתם על המושג הזה שנקרא "מס ערך מוסף" או בראשי תיבות מע"מ. אז אם לא אתם הולכים להכיר אותו עכשיו!.

האם מע"מ באמת = ערך מוסף? – "עצמאי בתחילת דרכו".

בכתבה זו אנו נעבור (בקצרה) על מה זה בדיוק מע"מ? למה צריך מע"מ? מתי התחילו לגבות מע"מ? כמה מע"מ משלמים? מתי משלמים מע"מ? מה הקשר בין עצמאי ומע"מ? ועוד!. 

ולמי שלא מכיר מצויין זה בדיוק הזמן להכיר דברים חדשים! (מה כבר יש לעשות בקורונה 🙁 )

ובנימה אופטימית זו הבה נתחיל 🙂

 

1.נעים להכיר : מס ערך מוסף (מע"מ)

מע"מ – מס ערך מוסף הוא מס אשר מוטל על עסקאות והינו חלק ממערכת המיסוי במדינת ישראל וגם במדינות רבות אחרות. שיעור המע"מ במדינת ישראל נכון כתיבת שורות אלו הינו 17%

אוקיי , אז מה זה מע"מ ? מע"מ הוא מס אשר גובים על עסקאות (לא על כל העסקאות ועל זה נפרט בהמשך..). בעצם המדינה מבקשת מאותו מקום ממנו אנו קונים לגבות עבורה עוד 17% מגובה העסקה ולהעביר אליה. כמה מע"מ משלמים? כיום אנו משלמים במדינת ישראל 17% מס ערך מוסף (מע"מ) אנו רואים את זה בא לידי ביטוי לדוגמא אם קנינו מוצרים בסופר וסך המוצרים עלו 100 ש"ח לפני מע"מ אך החיוב הסופי יצא 117 ש"ח כולל מע"מ. זאת אומרת שאם לא היה מע"מ על העסקה הייתם משלמים רק 100 ש"ח.

הנה סרטון מצויין המסביר מהו מע"מ מאת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים:

2. קצת היסטוריה , מתי ואיפה הונהג המע"מ?

מס ערך מוסף (מע"מ) הונהג לראשונה בצרפת בשנות ה 60 של המאה ה 20 ולאחר מכן בסוף שנות ה 60 הגיע גם למדינות אחרות ביבשת אירופה ביניהן – בלגיה , הולנד , דנמרק , נורווגיה ושוודיה. בישראל הוטל מס ערך מוסף (מע"מ) לראשונה בתאריך 1 ביולי 1976 בתקופת ממשלת רבין הראשונה. בתחילת דרכו המע"מ לא היה גבוה כמו היום ושיעורו עמד על 8% בלבד! , ועם זאת המע"מ של היום אינו הגבוה ביותר , מיולי 2013 עד אוגוסט 2015 שיעור המע"מ עמד על 18% אחוז אחד מעל שיעור המע"מ הנוכחי 17% (יחי ההבדל הקטן 🙁 …).

לכל אלו שרוצים לדעת מה זה להיות עצמאי הסרטון של בערך מסביר הכל 🙂 :

3.אוקיי , (החלק הפחות כיף) תשלום למע"מ! 🙁

נכון נכון נכון , אין מה לעשות , על הכל צריך לשלם במדינה הזאת וכמו תשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי גם מע"מ צריך לשלם! . אז מתי בעצם משלמים למע"מ או יותר נכון מתי אנו בעצם מעבירים למע"מ ולמדינה את הכסף שלהם (כי בעצם גבינו את ה 17% הנוספים עבורם)? אז בעצם כעוסקים מורשים (הסבר לגבי עוסקים פטורים בהמשך!) אתם צריכים להגיש דו"ח מע"מ כל חודש / חודשיים (בהאתם למה שקבע פקיד השומה) ואיתו גם את תשלומי המע"מ שגביתם עבור המדינה על כל עסקה ושירות שסיפקתם!. בדר"כ התאריך האחרון לתשלום הוא ב- 15 לאותו חודש הנדרש 

לדוגמא אם העסק נדרש לשלם פעם בחודשיים בחודש מאי הוא יצטרך לשלם עבור חודשים מרץ – אפריל (01.3-30.4) לא יאוחר מה- 15 לחודש.

4.איך קובעים מי צריך להגיש דוחות ולשלם פעם בחודש או חודשיים?

די פשוט , החוק עצמו קובע (נכון לשנת 2020) שעסק בעל מחזור מכירות של עד 1,520,000 ש"ח על בעל העסק להגיש דו"ח למע"מ פעם בחודשיים. עסקים שעברו סכום זה יצטרכו להגיש דו"ח פעם בחודש למע"מ. ביחד עם הדוחות גם  בעל העסק יצטרך לשלם את הסכום אשר הוא גבה עבור המדינה.

4.מה עם החלק הכיפי? מס תשומות! (החזר כספי) !

אל תשכחו שלמטבע יש עוד צד! והפעם הוא הצד החיובי של מע"מ מס תשומות! או כמו שאנו בעלי העסקים קוראים לו החזר כספי!. אז שתדעו לכם מס התשומות הוא לא חובה הוא זכות ואתם יכולים לדלג עליו , אבל את האמת? אתם הייתם מדלגים על החזר כספי? בחיים לא! בתור בעלי עסקים לא יהיה לכם הרבה הזדמנויות להחזיר את כספכם בחזרה לארנק אחרי שהוצאתם אותו ולכן חשוב מאוד שתנצלו את "מס התשומות" בצורה הכי טובה שאפשר!. אז מה זה בעצם ? – מס התשומות הוא בגדול כסך שאותו אנו כבעלי עסקים רשאים לבקש ממע"מ על הוצאות שלנו עבור העסק בוא ניקח דוגמא : 

אתם קונים מחשב עבור העסק והוא עולה 1000 ש"ח לפני מע"מ לזה אתם מוסיפים 17% מע"מ וזה יוצא 1170 ש"ח כולל מע"מ. אתם שומרים את החשבונית מס' המקורית (חשוב מאוד אם לא לא תקבלו החזר) ומבקשים ממע"מ החזר מס תשומות על המע"מ ששילמתם עבור המחשב שזה יוצא 170 ש"ח החזר!. וזה בעצם 170 ש"ח שחוזרים לכיסכם!. 

עוסק מורשה רשאי לקזז את מס התשומות ששילם מתוך תשלומי המע"מ שעליו להעביר לרשויות המס בגין המע"מ שגבה מלקוחותיו , בשונה מעוסק פטור מה שמביא אותנו לסעיף הבא….

 אבל עוד לפני זה  , הנה סרטון מצויין המסביר על מס התשומות בצורה יותר פורמלית:

5.אוקיי , אז מה לגבי עוסק פטור?

אז ככה , עוסק פטור הינו פטור  מ-  תשלום למע"מ ו דיווח חודשי/דו חודשי למע"מ.

 העוסק הפטור מדווח פעם אחת בשנה.

 בנוסף עוסק פטור אינו יכול לקבל החזר או לקזז את המע"מ ששילם בגין רכישותיו והוצאותיו השוטפות

אינו רשאי להוציא חשבונית מס (מכיוון שלפי החוק חשבונית מס הינה חשבונית + מע"מ) אלא רק קבלה.

 אינו גובה מע"מ על עסקאותיו למעט מקרים חריגים מאוד שהינם:

* עסקאות של מכירת מקרקעין.

* עסקאות שהן מכירת ציוד (שאינו מקרקעין), אם בעת רכישת הציוד העוסק שילם מע"מ, וניכה את תשלום המע"מ בעת הדיווח לרשות המסים (מס תשומות).

ובכן , יש צד חיובי ב – להיות עוסק פטור מצד אחד , אך מצד שני אינך רשאי לקזז את מס התשומות על רכישות שביצעת עבור העסק – וזה הפסד גדול מאוד!.

זהו זה!

אנחנו כלכך מקווים שנהנתם ! אנו עושים את כל המאמצים על מנת לשפר את החוויה שלכם מאתירינו , אנו מאוד נשמח לשמוע ממכם הגיבו לנו כאן בתגובות אם אהבתם את הכתבה , בנוסף צרו איתנו קשר לכל נושא הקשור לאתר , דיווח או עזרה וזכרו , אנו כאן לשירותכם!