פרילנסר/עצמאי? נעים להכיר: מס הכנסה!

  1. דף הבית
  2. טיפים למעסיקים
  3. פרטי כתבה

מערכת "לשירותך"

היי פרילנסרים יקרים , עצמאיים תותחים מעסיקים מכובדים 😉 מה שלומכם? , שמחים שבאתם לקרוא עוד כתבה (או פוסט או מאמר You Name It..) והפעם : אחד הגופים שתצטרכו להכיר בתור עצמאיים ובטוח ששמעתם על הגוף הזה שנקרא "מס הכנסה" או "מלאך המוות"… ( סתם 🙂 ) אז אם לא אתם הולכים להכיר אותו עכשיו! (גם אם לא תרצו).

מס הכנסה כאן בן אם תרצה או לא תרצה – "כל איש עסקים הגיוני 🙂 :("

בכתבה זו אנו נעבור (בקצרה) על מה זה מס הכנסה? למה צריך את מס הכנסה? מתי נוסד מס הכנסה? כמה משלמים למס הכנסה? מתי משלמים למס הכנסה? מה הקשר בין עצמאי ומס הכנסה? ועוד!. ולמי שלא מכיר מצויין זה בדיוק הזמן להכיר דברים חדשים! (מה כבר יש לעשות בקורונה 🙁 )

ובנימה אופטימית זו הבה נתחיל 🙂

 

1.נעים להכיר : רשות המסים בישראל (מס הכנס וכד')!

"רשות המסים בישראל היא גוף ממשלתי הפועל במסגרת משרד האוצר ועוסק בעיקר בגביית מיסים וכן במתן מענקים ממשלתיים מסוימים. הרשות הוקמה ב-1 בספטמבר 2004, בעקבות החלטה של ממשלת ישראל לאחד את האגפים לגביית מיסים – אגף מס הכנסה ומסוי מקרקעין, אגף המכס ומע"מ ושע"ם." – ויקיפדיה

אוקיי בואו נפשט את הדברים , היום כשאתם שומעים את השם "מס הכנסה" ישר קופץ לכם המילים "אוי.." או "למה?!?!" או "על מה לקחו לי כלכך הרבה כסף!?…" ואין מה לעשות  – מס הכנסה (חלק מרשות המיסים) הוא מס אשר מטילה המדינה על כל יחיד / תאגיד על ההכנסות שלו/שלה. בתאכל'ס זה הדרך של המדינה לעשות כסף ולגדול ולהתפתח כמה פעמים ראית מישהו אומר על משהו "זה על חשבון משלם המיסים" כמו כן אנו "משלמי המיסים" מממנים משכורות לדוגמא – שוטרים וכד'. אשר השכר שלהם משולם בגדול ע"י משלמי המסים שזה אנחנו. השאלה למה צריך את המסים? שוב , כדי לפתח את המדינה , לסגור את חובותיה , לשלם משכורות , לממן דברים והכל "על חשבוננו"!. רוב התלונות המגיעות בדרך כלל (לרוב מעצמאיים) הם על גובה מדרגות המס (אשר נרחיב כאן בהמשך) למה המיסוי בישראל הוא כלכך יקר?! האומנם? , הרבה אנשים לא יודעים אך יש דרכים מעולות לחסוך במיסים אנו לא נרחיב פה אבל בינהם ניתן למצוא : נקודות זיכוי , תרומות , ואפילו מקלטי מס חוקיים!.

הנה לכם סרטון משעשע שמסביר את כל נושא המיסים בישראל בקצרה:

2. מה הן מדרגות מס?

בישראל נהוגה שיטת מיסוי פרוגרסיבית על הכנסות. מיסוי פרוגרסיבי אומר שככל שהכנסתו של אדם עולה, כך יוטל עליו שיעור מס גבוה יותר תחשבו על זה כסוג של פיטר פן מי שיש לו יותר נותן יותר (יותר נכון לוקחים לו) ומי שיש לו פחות לוקחים לו פחות.

הנה לכם סרטון של מדרג המסביר את כל נושא מדרגות המס:

התמונה להמחשה בלבד! 

3.אוקיי אבל האם הכל רע? 🙁 ממש לא 🙂 :

עוד לא אבדה תקוותנו ! , יש דברים טובים כמו הנחות מס , נקודות מס , החזרי מס , והכי חשוב ! תחשבו על זה הרי אם אנו לא נשלם מס הרי שהמדינה לא תוכל להתקיים ונכון את/ה לא חייב/ת להיות פטריוט/ית אבל אל תשכח/י שהרבה שירותים לא יוכלו להתקיים למשל שירותים בתחום הבטחון – צה"ל , משטרת ישראל וכד'. בתחום הבריאות – גופים המקבלים מימון ע"י המדינה ועוד. אז תחשבו על זה כ- מס קיום או מס "רמת חיים" (אם כי המדינה לא משקיעה את המקסימום בלשון המטה על האזרחים שלה 🙁 ) אבל אין מה לעשות בין אם תרצו או לא תרצו תצטרכו לשלם מס הכנסה על ההכנסות שלכם! לפחות תסתכלו על הצד החיובי :).

הנה לכם סרטון המסביר את חישוב המס , נקדות זיכוי ודברים נוספים ! :

4.טוב, אבל מה הקשר בין עצמאי/פרילנסר למוסד זה?

די פשוט , הרי אדם אשר פותח עסק בישראל (עצמאי , פרילנסר וכד') חייב בתשלום למס הכנסה .(פרט לפטורים בתנאים מסוימים). תשלומים לגוף זה כמו לגופים אחרים נעשים בדר"כ ב-15 לחודש לאותו חודש , בשנים האחרונות אנו רואים גישה יותר אגרסיבית של מס הכנסה (במיוחד כלפי מפורסמים) לדוגמא : בר רפאלי ואמה , קובי פרץ ועוד. יכל להיות שרשות המסים מנסה ליצור סוג של הרתעה ולגרום לענישה כבדה למען שכולם יראו שלא שווה להעלים מס' אז אם אתם חס וחלילה חושבים שרשויות המס לא יכולים לעלות עליכם , אם זייפתם איזה קבלה או העלמתם משהו אנו ממליצים לכם לקחת עורך דין טוב כבר עכשיו שייצג אתכם ובנוסף להפסיק עם הדברים הלא חוקיים כי אל תשכחו לשקר אין רגליים!. סרטון אחד שווה אלף מילים אז הנה לכם סרטון של "לאומי דיגיטל" המסביר בדיוק הכל ומראה לכם הפרילנסרים והעצמאיים איך לחשב מס הכנסה!.

זהו זה!

אנחנו כלכך מקווים שנהנתם ! אנו עושים את כל המאמצים על מנת לשפר את החוויה שלכם מאתירינו , אנו מאוד נשמח לשמוע ממכם הגיבו לנו כאן בתגובות אם אהבתם את הכתבה , בנוסף צרו איתנו קשר לכל נושא הקשור לאתר , דיווח או עזרה וזכרו , אנו כאן לשירותכם!