פרילנסר/עצמאי? נעים להכיר: ביטוח לאומי.

  1. דף הבית
  2. טיפים למעסיקים
  3. פרטי כתבה

מערכת "לשירותך"

היי פרילנסרים יקרים , עצמאיים תותחים מעסיקים מכובדים 😉 מה שלומכם? , שמחים שבאתם לקרוא עוד כתבה (או פוסט או מאמר You Name It..) והפעם : אחד הגופים שתצטרכו להכיר בתור עצמאיים ובטוח ששמעתם על הגוף הזה שנקרא "ביטוח לאומי" אז אם לא אתם הולכים להכיר אותו עכשיו!.

ביטוח לאומי לצידך , ברגעים החשובים של החיים – "ביטוח לאומי".

בכתבה זו אנו נעבור (בקצרה) על מה זה ביטוח לאומי? למה צריך את ביטוח לאומי? מתי נוסד ביטוח לאומי? כמה משלמים לביטוח לאומי? מתי משלמים לביטוח לאומי? מה הקשר בין עצמאי וביטוח לאומי? ועוד!. ולמי שלא מכיר מצויין זה בדיוק הזמן להכיר דברים חדשים! (מה כבר יש לעשות בקורונה 🙁 )

ובנימה אופטימית זו הבה נתחיל 🙂

 

1.נעים להכיר : ביטוח לאומי!

"המוסד לביטוח לאומי הוא המוסד האחראי על מימוש רוב הזכויות החברתיות במדינת ישראל, על פי רוב בדרך של תשלומי העברה. פעילות המוסד לביטוח לאומי מוסדרת בחוק הביטוח הלאומי, שהתקבל בכנסת בנובמבר 1953. כמו כן עוסק המוסד במימושם של חוקים נוספים בתחום הביטחון הסוציאלי, כגון חוק הבטחת הכנסה, ובהסכמים עם ממשלת ישראל, הנוגעים לביטחון סוציאלי."

אוקיי בואו נפשט את הדברים , היום כשאתם שומעים את השם "ביטוח לאומי" ישר קופץ לכם המילה "קצבה" או "קצבת נכות" וזה נכון אגב – ביטוח לאומי הוא המוסד האחראי לתת סיוע לאדם אשר ניהיה נכה עקב פציעה פיזית או נפשית וכד'. אך לא רק זה , ביטוח לאומי הוא הגוף אשר מסייע לאנשים אשר לא עובדים ולא הצליחו למצוא עבודה (אבטלה) או שאדם מקבל שכר שהוא נמוך משמעותית מסכום מסוים , אשר מזכה את האדם בהבטחת הכנסה. בנוסף ביטוח לאומי מסייע לאנשים סיעודים ע"י מימון אדם שיעזור לו (שיסעד אותו). הוא גם הגוף האחראי על קצבאות הילדים , אמהות , שאירים , מילואים ועוד'. גוף זה הוא חשוב ביותר העוזר למיליונים במדינת ישראל! אם חלילה גוף זה יקרוס (דבר אשר לא רחוק) יהיה זה אסון מדיני!.

2. קצת היסטוריה , מתי נוסד ביטוח לאומי?

ביטוח לאומי נוסד בתאריך 1 באפריל (כן זה לא בדיחה :)) 1954. לפני הקמתו פעל בארץ גוף אחר שקראו לו "משרד הסעד". בתחילת דרכו לא "תפס" כלכך הביטוח הלאומי ורוב האחריות עדיין נותרה על משרד הסעד. בתחילת דרכו ביטוח לאומי היה עוסק בביטוח זיקנה ושארים. אך כיום תחומי עיסוקיו של ביטוח לאומי רחב בהרבה (כפי שמפורט בסעיף 1). 

3.אוקיי , (החלק הפחות כיף) תשלום לביטוח לאומי! 🙁

נכון נכון נכון , אין מה לעשות , הלוואי שלא נצטרך לקבל קצבה במיוחד לא נכות ושתמיד נהיה בריאים , אך אנו צריכים לסייע לאלה שנפגעו , ההבדל בין הביטוח הלאומי לבין ביטוח פרטי הוא היותו של הביטוח הלאומי ביטוח חובה – כל תושב ישראל, למעט הפטורים לפי חוק, חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי. התשלום מתחלק בין העובד עצמו לבין מעסיקו (הממשלה משתתפת בחלק מתשלומי המעסיקים). גם אנשים שאינם עובדים חייבים בדמי ביטוח לאומי. במובן זה, תשלומי הביטוח הלאומי מהווים מס גולגולת. כך יוצא למשל, שאדם שמבוטח במוסד לביטוח לאומי כבלתי מועסק חייב בתשלום הגבוה יותר מאדם שמבוטח כשכיר, שעבד בחודש כלשהו רק יום אחד.תושב ישראל שאינו עובד כלל ואין לו הכנסות, חייב בתשלום דמי ביטוח למוסד לביטוח לאומי בסך 177 ש"ח לחודש (נכון ל-2021)(לפי אתר כל זכות)

הנה לכם סרטון דוגמא לתשלום דמי הביטוח הלאומי לאדם שהוא גם שכיר  וגם עצמאי!

4.טוב, אבל מה הקשר בין עצמאי/פרילנסר למוסד זה?

די פשוט , הרי אדם אשר פותח עסק בישראל (עצמאי , פרילנסר וכד') חייב בתשלום מקדמות לביטוח לאומי .(פרט לעוסקים פטורים בתנאים מסוימים). תשלומים לגוף זה כמו לגופים אחרים נעשים בדר"כ ב-15 לחודש לאותו חודש. חשוב מאוד לשלם את המקדמות שיהיו מתאימות להכנסות שלכם ושלא יהיו מתחת (לא חייב שיהיה מעל) כמובן עדיף להתייעץ עם רואה חשבון וכד', מהסיבה שאם המקדמות יהיו נמוכות וחס וחלילה יקרה משהו רע… תקבלו קצבה בהתאם!. סרטון אחד שווה אלף מילים אז הנה לכם סרטון של "לאומי דיגיטל" המסביר בדיוק הכל ומראה לכם הפרילנסרים והעצמאיים איך לחשב דמי ביטוח לאומי!.

זהו זה!

אנחנו כלכך מקווים שנהנתם ! אנו עושים את כל המאמצים על מנת לשפר את החוויה שלכם מאתירינו , אנו מאוד נשמח לשמוע ממכם הגיבו לנו כאן בתגובות אם אהבתם את הכתבה , בנוסף צרו איתנו קשר לכל נושא הקשור לאתר , דיווח או עזרה וזכרו , אנו כאן לשירותכם!